eMuseum

Koleksiyon ve Arşivleri Internet Ortamında Paylaşmaya Yarayan Web Yazılımı

eMuseum, The Museum System (TMS) koleksiyon yönetim yazılımı ile tümleşik çalışan ve koleksiyonu web üzerinde yayımlamaya yarayan bir sistemdir. Koleksiyondaki eserler, sanatçılar, sergiler ve diğer etkinlikler ile ilgili bilgileri çevrimiçi olarak paylaşmaya yarayan eMuseum ile ziyaretçilerin koleksiyon ile olan etkileşimi de istatistiksel olarak izlenebilir.

eMuseum'un programlama arabirimi (API), The Museum System içerisindeki koleksiyon verisini diğer uygulamalar ile birleştirerek farklı deneyimlere açık bir şekilde sunmaya yardımcı olur.

eMuseum

Koleksiyon verilerinden seçilenlerin paylaşılabilmesi, bu verilerin özelleştirilebilmesi ve API sayesinde programlanabilmesi, kurumların sanal ortamda paylaşımlarını istedikleri gibi düzenlemesini ve koleksiyon sayfalarının kurumsal web sitelerine uyumunu sağlar. 

Koleksiyonu ister bilgisayardan isterse mobil cihazlardan web görüntüleyicileri ile ziyaret eden kullanıcılar, gelişkin sorgulama araçları, liste ve filtreler ile etkileşimli olarak koleksiyonda gezinebilir, diledikleri esere ait daha detaylı bilgiye ulaşabilirler.


eMuseum Özellikleri

Sınırsız Olanaklar

İster kurum içi bir Intranet platformu ister Internet üzerinde kamuya açık bir web sitesinde hayata geçirilebilir. Güçlü, kullanılan cihaza duyarlı tasarım özellikleri, koleksiyonu sergilemek için sınırsız olanaklar sunar. Programlama arabirimi, diğer sistemler ile birlikte kullanmak ve kolaylıkla paylaşmak için etkili araçlar içerir.

Dinamik Veri

The Museum System (TMS) ile tümleşik çalışan eMuseum, maliyeti yüksek veri toplamayı gereksiz kılarak güncellemeleri otomatikleştirir. Eser bilgileri, görselleri ve web sitesinde sergilenen koleksiyonlar TMS içerisinden kolaylıkla yönetilir ve eMuseum ile yayımlanır.

İşbirliği ve Etkileşim

Favorites özelliği kullanıcılara kendi koleksiyonlarını oluşturma ve paylaşma olanağı sunar. Eserlerin tek tek veya sorgulama sonucu listeler halinde eklenebildiği ve farklı kullanıcılar tarafından da düzenlenebilen bu koleksiyonlar ziyaretçi etkileşimini artırır.

Site Yönetimi

Site ve kullanıcı yönetim araçları, kullanıcı oluşturma ve haklarını düzenleme, farklı görüntüleme seçenekleri, koleksiyon verisinin otomatik güncellenmesi, kullanım istatistikleri takibi, arama motoru optimizasyonu, vb. işlevleri içerir.

Güçlü Arama Özellikleri

Google benzeri arama özelliği ile  koleksiyon verisi içerisinde arama yapılabilir. İstendiğinde daha karmaşık sorgulamalar için daha gelişkin arama özelliği kullanılabilir. Coğrafi konum, tarihsel dönem, vb. filtreleme araçları sayesinde sorgulama sonuçlarının kapsamı daraltılabilir.

Güvenli Erişim

İstenen hiyerarşik düzende tanımlanan ve şifre ile kontrol edilen görevler (küratör, yönetici, eğitimci, ziyaretçi, vb.) sayesinde erişim kontrol edilebilir. Böylelikle kurum içi kullanıcılar ile kurum dışı ziyaretçiler için farklı veriler paylaşılabilir.


İlgi Çekici Bir Kullanıcı Deneyimi

* Kullanıcılara, akıllı telefon ve tabletler de dahil olmak üzere farklı cihazlardan koleksiyona erişim olanağı sunar.

* Site ziyaretçilerini, görüntüledikleri eserler ile bağlantılı diğer eserlere de yönlendiren işlevler içerir.

* PDF, fotoğraf, etkileşimli video, audio, vb. her tür sayısal dosyanın yayımlanmasını destekler.

* Listeler, detay sayfaları, etkileşimli slayt gösterimleri ile koleksiyonun farklı şekillerde görüntülenmesini sağlar.

* Yüksek çözünürlüklü görsellerde detaylı inceleme için yaklaştırma desteği içerir.

* Kullanıcılara kendi veri setlerini oluşturma ve paylaşma olanağı sağlar.

* Standart eMuseum işlevleri sosyal medya araçları ile ilişkilendirilebilir.

* ‘Koleksiyon Seçkileri’ ile kullanıcıların deneyimleri çeşitlendirilebilir.

eMuseum Sitelerinden Örnekler

Sadberk Hanım Müzesi

“Dijital ortamda da varlığını sürdürüp ziyaretçilerine “online” olarak da ulaşım imkânı vermek isteyen Sadberk Hanım Müzesi, SAYISAL GRAFİK’in desteği ile kurmuş olduğu e-müze (eMuseum) ile bu amacına ulaşmayı hedefliyor."

Hülya Bilgi

Müze Müdürü
Sadberk Hanım Müzesi

Bu sitenin telif hakları SG SAYISAL GRAFİK Yazılım San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne aittir.
SAYISAL GRAFİK, SG SAYISAL GRAFİK Yazılım San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin tescilli markasıdır.
Diğer tüm marka isimleri, ürün isimleri veya tescilli markalar, kendi sahiplerine aittir.